Nástin lekce o technologii na téma: Prezentace pro lekci "Modelování ze slaného těsta." Shrnutí lekce modelování „Odlehčení ryb ze slaného těsta“ (přípravná skupina)

Technologický plán lekce"Práce se slaným těstem"
Cíle a cíle:
1. Formovat koncept práce se slaným těstem, speciální dovednosti při výrobě výrobků z něj. Odkaz na historii.
2. Naučit technologický postup výroby a zpracování výrobků ze slaného těsta.
3. Uveďte hlavní způsoby výroby výrobků.
4. Výuka samostatné práce s instruktážními kartami.
5. Vychovávat kreativitu jednotlivce, estetický vkus.
6. Rozvíjet kreativní myšlení, motoriku, samostatnost.
Zařízení: počítač, obrazový materiál, pomůcky, vzorky hotových výrobků, kartičky s návodem, hotové těsto atd.
Mezioborové vazby:historie, kresba.
I. Organizační moment.
II. Úvod učitelem.
Jakákoli pracovní činnost v hodinách techniky by měla být doprovázena touhou po kráse a estetickém potěšení.
Práce, morálka a krása k sobě neodmyslitelně patří. Všichni máte různé intelektuální schopnosti, ale umět pracovat rukama je skvělý začátek pro kreativní práci mysli. Pouze v procesu vytváření věcí, které jsou hodnotné z estetického hlediska, může student rozvíjet nejlepší vlastnosti člověka, chápat zákony krásy, může formovat tvůrčí schopnosti a mravní vlastnosti.
Sochařství je oblíbená a vzrušující zábava. Na hodinách technologie bylo možné kombinovat modelování a těsto. Nástěnné dekorace, zábavné hračky, suvenýry - to vše lze provést vlastníma rukama.
Při práci se slaným těstem se rozvíjejí výtvarné schopnosti, postřeh, cit pro linii, tvar, proporce.
. V průběhu práce jsou zvládnuty základní techniky výroby prvků skladeb.
Důležitou roli hraje skutečnost, že potřebné materiály jsou dostupné, šetrné k životnímu prostředí. Řemesla ze slaného těsta jsou odolná a levná. Ručně vyráběné věci jsou v moderním světě vysoce ceněny.
Odkaz na historii.
Řemesla ze slaného těsta jsou velmi starou tradicí.
V Číně se od 17. století vyrábějí loutky pro loutková představení.

V Himalájích se z nich vyráběly obětní kultovní postavy.

V Ekvádoru se jedná o jedno z uměleckých řemesel (těsto se barvilo).

V západním Španělsku se při oslavách ke cti Panny Marie přinášejí chlebové věnce k oltáři.

V Řecku se tradičně pečou velkolepé chlebové věnce zdobené bujnými ornamenty.

V Polsku, České republice a na Slovensku jsou malby z těsta velmi oblíbené.

Když se na Rusi stalo zvykem slavit Nový rok, lidé si dávali figurky ze slaného těsta. Dovednost výroby perníku má hluboké kořeny. Dosud se v Astrachaňské oblasti pečou figurky z těsta, kterým se říká „jikry“.
Slané těsto se v posledních letech stalo velmi oblíbeným kreativním materiálem. Toto povolání dostalo název - testoplastika.
II. Hlavní část
I. Materiály a nástroje.
Materiály: mouka, sůl, lepidlo, voda, barvy, nářadí.
Recept na slané těsto: mouka: sůl: voda = 2:1:0,5, tj. 2 hrnky mouky, 1 hrnek soli, 125 ml vody
Pracovní nástroje a příslušenství: stohy, válečky, plechy na pečení, formy, lis na česnek, sítko, kelímky a sklenice, štětce, tužky, jehly, alobal, rámečky, knoflíky, látky atd. Cokoli, co navrhne vaše vlastní fantazie.
II. Technologie výroby výrobků ze slaného těsta:
1.Hnětení
2. Sochařství

3. Sušení
4. Barvení
5. Lakování.
1. šarže - všechny ingredience smíchejte ve vhodné míse, těsto důkladně vypracujte. Mělo by se ukázat jako homogenní, elastické, strmé. V případě potřeby do vláčného těsta přidejte mouku a sůl.
2.
modelování - potřebujete vyřezávat nebo vyřezávat výrobky, figurky ihned na tvrdý povrch (linoleum), prkénko, pak zadní strana výrobků zůstane rovná a nedeformuje se.
3.
Sušení a vypalování - způsoby sušení: v troubě elektrického sporáku nebo plynového sporáku, na vzduchu, kombinované. Sušené na bílém a černém plechu. Výrobky sušte na mírném ohni, dokud nezhnědnou, poté přesuňte plech na pečení z horní police na prostřední. Sušíme při pokojové teplotě na prkénku. Výrobek je považován za vysušený, pokud je při poklepání prstem zvuk znělý.
4.
Zbarvení - před lakováním výrobku se obvykle penetrují bílou olejovou barvou, po zaschnutí se natírají kvašem.
5.
Lakování - použijte tekutý i hustý transparentní lak. Pod ochrannou vrstvou laku se barva nebude drolit, drolit, blednout.

III. Posloupnost školení ve výrobě dílů, výrobků:
Vytvoření malých ozdobných detailů je důležitou fází práce před přechodem na složité kompozice. Učí mě to být pečlivý a pečlivý při výrobě detailů. Malé ozdobné detaily mohou ozdobit téměř jakýkoli produkt. Lepší a pohodlnější je krájet a vyválet těsto na utěrce nebo prkénku. Nástroje musí být suché.
Spojte se s vodou.

Při zdobení použijte těstové kuličky, korálky, korálky.

Praktická část:

Technologie výroby dílů, produktů:

a) výroba květin, bobulí, ovoce, listů atd.

b) sestavování skladeb z nich.

TBC při realizaci praktické části:
před prací - oblékněte si zástěru, šátek; připravit pracoviště;
při práci - pozor na propichování a řezání předmětů, barev, vody, laků (práce kryje pouze dospělá osoba)
po práci - uklidit pracoviště.

Dejte pracoviště studentovi ve službě.
Modelování solného těsta vám umožní realizovat vaše kreativní možnosti a tato lekce bude počátečním impulsem k tomu. A pak se prastaré řemeslo ve vašich rukou promění v umění, které potěší ostatní i vás.
Slepé střevo.

Dětské práce.

Umění vytvářet tvary z těsta známé od starověku. Dokonce i ve starém Římě se figurky idolů vyráběly z těsta pro náboženské obřady. Tento typ činnosti se rozšířil v 19. století.

V chudých rodinách se z těsta vyráběly figurky na ozdobu vánočního stromku. Aby těsto nezničili hlodavci, bylo do něj přidáno velké množství soli. Pak se na řemeslo téměř zapomnělo. A ve 20. letech dvacátého století byla obnovena jako umělecké řemeslo.

Pokud mluvíme o modelování obecně a konkrétně, , o modelování s předškolními dětmi, je třeba poznamenat velký význam manuálních akcí pro rozvoj mozku. To jsou nesporná fakta, ale rád bych vyjádřil emocionální, estetickou stránku tohoto typu činnosti.

Mnoho učitelů a rodičů, kteří podceňují význam modelování, nevěnují velkou pozornost žádostem dítěte něco formovat.

.

Pokud je při modelování z plastelíny dítě omezeno výběrem barvy, pak se při modelování z těsta otevírají široké možnosti pro projevení jeho tvůrčích schopností. Můžete si vyrobit figurku z nenatřeného těsta a poté ji namalovat. Můžete si připravit již obarvené těsto a po zaschnutí přidat další barevné detaily.

Obecně platí, že nejen ve zdech předškolní instituce, ale také vzrušující aktivita pro celou rodinu. S pomocí slané těsto můžete si vzájemně gratulovat, vyrábět dekorace do kuchyně, dětského pokoje, na chatu.

Při práci s dětmi logopedického kroužku, které mají obecně nerozvinutou řeč, jsem se z vlastní zkušenosti přesvědčila o vztahu motoriky ruky a rozvoje řeči. V procesu práce probíhá aktivní verbální komunikace jak s vychovatelem, tak s vrstevníky.

Zaměřením své pozornosti na řemeslo má dítě příležitost vyslovit své činy. A i když je nastaveno nějaké společné téma, každý se snaží o jeho vlastní úpravy. Modelování ze slaného těsta může a mělo by probíhat nejen ve třídě, ale i ve volných aktivitách dětí. Uspořádat tento proces není obtížné, protože hotové těsto je po dlouhou dobu skladováno v plastovém sáčku nebo ve vlhkém ubrousku. K přípravě těsta používáme následující recepty:

Recept 1.

500 g mouky, 150 g soli, 1 hrnek vody (potravinářské barvivo)

V míse smícháme mouku a sůl. Aby se hmota obarvila, je potřeba do vody přidat potravinářské barvivo. Potřebné množství vody rychle smíchejte se směsí mouky a soli. Směs. Těsto vyklopte na pomoučněnou plochu. Mixujte do hladka. Těsto je hotové.

Recept 2.

1/2 st. mouka, 1/3 polévkové lžíce. sůl, ¼ polévkové lžíce. voda, potravinářské barvivo.

Barvu požadované barvy zřeďte vodou. Za stálého míchání přidejte výsledný roztok do směsi mouky a soli. Uhněteme tuhé těsto. Stočíme do koule a přikryjeme sklenicí, aby zůstalo teplé.

Heřmánek

Shrnutí lekcí o modelování ze slaného těsta

úkoly: naučit se vytvářet kompozici z jednotlivých částí; ; upevnit dovednosti získané v hodinách modelování; rozvíjet estetické vnímání; pěstovat lásku k přírodě, touhu předávat její krásu ve své práci.

Materiál: siluety heřmánků ze silného papíru, vzory jádra motýlů, slané těsto (mouka, sůl, voda, kvaš), stohy, vlhké ubrousky, štětce, válečky.

Postup lekce

Organizace času

Vychovatel (V.). Kluci, asi všichni rádi dáváte maminkám květiny? Dům se okamžitě stává slavnostním, elegantním, když se objeví kytice. Takže ti navrhuji, abys dnes dala své matce květinu. Jen to nekoupíme v obchodě, nepůjdeme na zahradu ani na louku. Vyrobíme si to vlastníma rukama. A hádejte, co je to za květinu.

Roztroušené bílé sedmikrásky

Na loukách, mezi vysokou trávou,

Jako by někdo rozházel papíry

Nakreslete na ně sluníčka.

Zvoní zvonek zve

Shromažďují se v polní kytici,

Ale sedmikrásky jsou záludné dívky -

Jen se usmívají.

Jaká krásná báseň. Navrhuji, abyste vyrobili tuto divokou květinu.

Ukázka a zkouška panelu "Heřmánek".

V. Ze slaného těsta vyrobíme náš heřmánek. K tomu potřebujeme mouku, vodu, sůl, kvaš. Nyní vás naučím, jak vyrobit těsto na modelování. (Děti a učitel připravují těsto.)

Naše prsty dnes musí tvrdě pracovat. Udělejme si malou rozcvičku, připravme je do práce.

Naše bílé květy

Okvětní lístky se rozvinou.

Vítr trochu dýchá

Okvětní lístky se houpou.

Naše bílé květy

Zavřete okvětní lístky.

Tiše usínají.

Zavrtí hlavou.

Praktická část

Vezměte žluté těsto, válečkem vyválejte dort. Připojte jádrovou šablonu a odřízněte ji stohem. Výsledný kruh přeneste na papírový polotovar z heřmánku. Část těsta rozetřeme na jemném struhadle doprostřed květu. Z červeného těsta udělejte kouli, ze stran ji mírně stlačte, abyste získali podlouhlý oválný tvar. Naneste tečky černým kvašem a nakreslete hlavu. Spodní část berušky namočte vodou, položte na heřmánek.

Vyválejte dort z červeného těsta, připojte vzor motýla, řezte podél obrysu stohem. Natřeme kvašem, namočíme dno a položíme na heřmánek.

Ze zbytků žlutého těsta můžete udělat včelku a také ji položit na heřmánek.

Závěrečná část

Máte nádherné květiny. Všichni jste se velmi snažili, vložili do svých děl kus svého srdce, zahřáli je teplem svých rukou. Nyní si poslechněte báseň o květinách:

Květiny pro maminku

Dnes jsem přišel k matce

Gratulujeme a květiny.

Máma se dívá na kytici

Usmál se na mě

A řekla, že květiny -

Nebývalá krása.

Tyto máky, tyto růže

A sedmikrásky a mimóza

Netrhal jsem, nedostal jsem,

Sám jsem je nakreslil.

Shrnutí lekce o modelování ze slaného těsta dokončil I. Malyavko

Uliana Achmatovová

Cíle a cíle:

pokračovat v rozvoji dovedností slané těsto v letadle.

vyválejte vrstvu, použijte šablonu (Ryba vystřižené ze silné lepenky);

práce se zásobníkem;

kultivovat přesnost;

rozvíjet kreativitu a představivost.

Materiály a vybavení:

Slané těsto(připravit se předem) karton potažený fólií (Pracujeme na tom), stohy, válečky, utěrky, vzorek produktu, šablony ryb (můžete mít 2-3 různé, děti si vyberou dle libosti), nohsledi nástroje: vykrajovací formy (použili jsme malé vykrajovátka na cukroví), víčka od fixů, kolečko na pečivo apod., kelímky na vodu, štětce.

POZNÁMKA: PŘI LEPENÍ BY MĚLY BÝT KAŽDÉ DÍLY VLHČENY VODOU (Jinak, když zaschnou, mohou spadnout) !

Bezpodmínečně dodržujte bezpečnostní pokyny.

pečovatel:

Kluci vyřeší hádanku:

Podívej, dům stojí - naplněný až po okraj vodou.

Bez oken, ale ne ponuré, ze čtyř stran průhledné.

V tomto domě jsou všichni obyvatelé zdatní plavci.

Q: Hádejte, o kom mluvíme? (odpovědi dětí - Ryby).

Výborně! Dnes budeme vyřezávat malá ryba ale ne jednoduché. A můžete si ho ozdobit, jak chcete. Učitel upozorní na tabuli (ukázky ryb jsou na tabuli, vytištěné obrázky musí být barevné): Podívejte se, jak různé a krásné Ryba možná budete moci.

V .: - Chcete-li vytvořit tak krásný povrch, můžete použít širokou škálu improvizovaných finančních prostředků: hromádky, uzávěr fixy, knoflíky, formy. Obyčejná čepice zanechává otisk ve formě kruhu a na zadní straně - krásnou sněhovou vločku. Lze nalepit na tělo malé figurky ryb, koule, můžete si je formovat sami, vyjde to také moc krásně.

(Práce se provádí postupně podle technologických map společně s učitelem)

1. Vezměte si kousek těsto svinout do koule, vyrovnejte a vyválejte vrstvu (na folii).

2. Aplikujeme šablonu, opatrně vyříznutou stohem malá ryba(Učitel pomáhá dětem, pro které je obtížné úkol splnit)

3. Okraje vyhlaďte stohem nebo mokrým kartáčem.

4. Nahoře uděláme dva otvory pro lano se zadní stranou kartáče. Pomocí stohu uděláme lehkým dotykem hranici mezi hlavou a tělem.

5. Koulením kuliček vyřezáváme oči test.

6. Na velké nalepte kuličky menšího průměru.

7. Zadní stranou štětce přitlačte kuličky, čímž vytvoříte zorničky.

8. Pomocí čepice naneste šupiny na povrch našeho úleva. Pokud si někdo chce ozdobit své malá ryba, můžete z nich vyrobit malé kuličky test a přilepte je k tělu Ryba; pomocí formiček můžete vykrajovat různé tvary a zdobit malá ryba. Nezapomeňte namočit každý detail vodou.

9. Vyválejte tenký párek z test, přilepte ústa Ryba.

10. Uděláme otisk na ocasu, protlačíme čáry.

11. Ryby jsou připraveny! Zbývá pouze zaschnout.

Sušte asi týden nebo déle.

Shrnutí lekce:

Rozbor práce.

V.: - Kluci, naše skončila. obsazení. Podívejte se, jak úžasné máš rybu.

Výborně! Na další lekce ryby natřeme kvašem, nalakujeme a uvážeme provazy, abyste je mohli pověsit na zeď.



Související publikace:

Synopse GCD o modelování ze slaného těsta skupiny "Friends for Bunny" Synopse GCD o modelování ze slaného těsta skupiny ZPR-2 „Slunce“ „Přátelé pro zajíčka“ Téma: „Přátelé pro zajíčka“ Účel: Vzbudit zájem.

Modelování ze slaného těsta na téma Hračky Dymkovo a Filimonov Integrace vzdělávacích oblastí: umělecký a estetický rozvoj,.

Účel: Vytvoření objemných řemesel ze slaného těsta a jejich dekorativní design podle plánu. Úkoly: vzdělávací: Učit děti modulárně.

Obsah programu: -Naučit děti vytvářet obraz zvířat (vyřezávat ze slaného těsta) -Rozvíjet smysl pro tvar, proporce, oko, konzistenci.

Abstrakt lekce modelování ze slaného těsta ve druhé juniorské skupině "Radiant Sun" Synopse lekce modelování ze slaného těsta ve 2. juniorské skupině na téma „Zářivé slunce“ Sestavil: vychovatel MADOU č. 1, Kyzyl Kosheleva.

Vědci dokázali, že rozvoj logického myšlení, souvislé řeči, paměti a pozornosti úzce souvisí s rozvojem jemné motoriky a koordinace.

Lekce v kruhu "slané těsto"

Klochkova Svetlana Viktorovna, učitelka dalšího vzdělávání, vedoucí kroužku "Salt Dough".
Téma lekce:"Pojď, červené jaro"
Účel lekce: seznámení s obřadem setkání s jarem prostřednictvím výroby skřivana ze slaného těsta.
úkoly:
formovat a rozvíjet dovednosti dětí vyřezávat ze slaného těsta;
rozvíjet tvůrčí schopnosti, motoriku drobných svalů rukou, slovní zásobu žáků;
pěstovat úctu ke zvykům a tradicím předků, pracovitost, přesnost.

Zařízení: stoh, štětce, dóza na vodu, barvy, fólie, šablony, desky, ukázka předmětu práce, výstava prací ze slaného těsta, pečivo, počítač, plátno, mediaprojektor.
Průběh kurzu.
1. Třídní organizace.
2. Komunikace tématu a úkolů lekce.
Učitel: Vážení kluci! Dnes máme neobvyklou lekci s názvem "Pojď, červené jaro!" Proč je to neobvyklé? Podívejte se z okna, pamatujete si, jaké je roční období? Jaro! Vždy se na to těšíme. Ale její první kroky jsou nesmělé a nejisté: tu a tam o sobě dává zima vědět, že se nechce rozloučit se svou dřívější silou. Dnes se pokusíme vymodelovat báječného ptáčka na lekci, abychom přiblížili radostný čas jarní obnovy života, abychom vykonali obřad vzývání jara.

3. Nové téma.
a) Úvodní slovo učitele.
Přijďte červené jaro
Přijďte, jaro, s radostí,
S velkým milosrdenstvím
S vysokým lnem,
S hlubokým kořenem
S bohatým chlebem.
Ne nadarmo nám na stole leží koláče, palačinky a s nimi i ruční práce.

Co myslíte, že mají společného? (mouka, těsto) Přesně tak.
Na počest jara se rok od roku konaly svátky a slavnostní setkání, které přetrvaly dodnes. Na masopustní týden se pečou palačinky - ztělesnění slunce, setkávají se s jarem, vydávají zimu.
9. březen byl odedávna považován za den příletu ptactva – skřivanů. Dříve v tento den se děti ve vesnici shromáždily v davu, přinesly s sebou ptáky - velikonoční koláče pečené z těsta, přivázaly je na vysoké klacíky a máváním jimi volaly jaro.

b) Praktická část.
Abyste mohli provést obřad vzývání jara, musíte vytvarovat skřivana (ukazuje vzorek).

Před dětmi jsou desky s vyváleným těstem, šablony, hromádka, sklenice s vodou, štětce, barvy.
Instruktáž dětí učitelem v sochařství ptáka.
Kluci, teď budeme vyřezávat ptáka. Na stolech máte těsto. Jednu část těsta vyválíme podle šablony pomocí stohu, vyřízneme z něj detaily ptáčka - ocas a křídla. Poté přemístíme na fólii. Vezměte druhou část těsta do rukou. Vzpomeňme na něj. Vnímejte jeho teplo, něhu, plasticitu. Z druhé části těsta vypracujeme zbytek ptáčka - hlavu, trup a další drobné detaily. Všechny detaily k sobě slepíme vodou a štětcem. A necháme uschnout.
Bezpečnostní instrukce.
1. Nohy by měly pevně spočívat celou podrážkou na podlaze, protože při jiné poloze nohou je narušen krevní oběh.
2. Tělo by mělo být drženo rovně nebo mírně nakloněno dopředu.
3. Předkloňte hlavu mírně dopředu.
4. O stůl se nemůžete opřít hrudníkem.
5. Ruce by měly být pokrčené v loktech a zaostávat za tělem o více než 10 cm.
6. Při práci nepokládejte lokty na stůl.
7. Vzdálenost od očí k výrobku nebo části by měla být v průměru 30 cm.
8. V procesu práce byste měli pravidelně měnit polohu těla (z mírně ohnutého na narovnaného a naopak).
9. Při práci se slaným těstem se vyvarujte, aby se vám drobky a ruce dostaly do očí.
10. Noste kombinézu.
11. Před prací zakryjte řezné rány a škrábance obvazem nebo náplastí.
Při modelování budeme poslouchat hudbu P.I. Čajkovskij "Song of the Lark", ve kterém zprostředkoval neobvyklý trylek tohoto úžasného ptáka.
Samostatná práce studentů. Hudba P.I. Čajkovskij "Píseň skřivana"
Průběžné vyučování učitelů a pomoc studentům.
Další informace pro děti.
A řemesla ze slaného těsta, lidi, jsou velmi starou tradicí. Na Rusi se ještě v 9. století pekl perník, kterému se říkalo medový chléb. Byly vyrobeny pro všechny svátky různých velikostí a tvarů v podobě vtipných figurek. Ale samozřejmě výrobky z obyčejného těsta se nedaly dlouho skladovat, a proto přišli se slaným těstem. Z tohoto testu jsou uloženy po dlouhou dobu a slouží jako dekorace pro domácí život.

c) Analýza studentských prací.
- Nyní všechny požádám, aby ke mně přišli se svými ptáky. Konečně došlo na náš obřad, o kterém jsme mluvili na samém začátku lekce. Natáhneme ruce s ptáčky ke slunci a řekneme si přezdívku.
skřivani,
Leťte k nám
přiveďte nás
červené jaro,
Letím v teple!
Jsme unavení ze zimy
Snědli jsme všechen chleba
Zabil všechen dobytek.
Chtěl bych říci o zvláštnostech setkání jara našich předků - Mordovianů. Zvláštní skupinu mordovských rituálních písní tvoří díla cyklu jaro-léto: písně věnované volání jara, masopustu, postní době, Květné neděli i písně věnované spásání jara.
Pro Mordovany tento cyklus začíná 1. března a pokračuje až do Petrova dne. Koláče se pekly v podobě vlaštovek, v některých oblastech v podobě skřivanů.
V okamžiku rituální modlitby byli vyzdviženi na střechy domů, kůlny a zpěvem kamenných mušek vyvolávali příchod jara. Podle mordovského vědce M.E. Evsevyeva, většinu těchto jarních písní zpívali večer mladí lidé, hlavně dívky.
Děti tak svými písněmi pobavily celou vesnici, poté snědly upečené ptáčky a „hlavičky“ nechaly maminkám, aby se „narodil vysoký len“. Bylo tam znamení – jak vysoko vyletěl skřivánek – tak vysoko bude letos len. Jaká je hlava ptáka - len bude tak velkohlavý. Někdy se do těsta na sušenky vkládaly nějaké předměty: mince, prsten, knoflík, sladkosti. Podle předmětu, na který narazili, uvažovali o budoucnosti: prsten znamenal svatbu, mince blahobyt, knoflík štěstí, sladkosti dobrý rok, obilí jasnou hlavu. Zkusme letos štěstí. Zakousněte se do pečeného skřivana a uvidíte, kdo co dostane.
4. Reflexe.
Jakou krásnou práci ze slaného těsta jsi dostal. Je vidět, že jsi se hodně snažil.
- Kluci, rádi jste pracovali se slaným těstem?
Co nového jste se naučili z naší dnešní lekce?
Naše práce mě opravdu bavila. Všichni jste dnes pracovali velmi přátelsky a organizovaně. Měli jsme čas zpívat a zpívat a seznamovali se s obřadem zvání jara. Moc bych si přál, abyste byli ve třídě vždy tak přátelští a měli na všechno čas.

Líbil se vám článek? Sdílej to
Horní